Usługi koszenia trawników

Wałowanie trawników – element pielęgnacji trawników.

 Wałowanie trawników – element pielęgnacji trawników.


Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które możemy przeprowadzić na naszym trawników jest wałowanie. Czynność ta, polega na prowadzeniu odpowiedniej wagi i szerokości walca po obszarze nowym lub założonym już dużo wcześniej trawniku.

Wałowanie trawnika zabieg pielęnacyjny trawnika. 
Jakie korzyści przynosi wałowanie trawnika?


Wałowanie trawnika pozwala na wyrównanie podłoża do stanu pozwalającego na swobodne i bezproblemowe koszenie trawny w późniejszym okresie. Nie należy się jednak łudzić, że w przy użyciu tylko prostych narzędzi uda nam się osiągnąć rezultat trawnika równego jak stół, porównywalnego do boiska futbolowego drużyny piłkarskiej ekstraklasy:).


Wałowanie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy trawa jeszcze nie jest mocno pobudzona do wzrastania, a sam teren jest mocno nawilżony i słabo spoisty – ułatwi nam to pracę. Prowadząc walec należy zwracać uwagę jak głęboko zapada się w strukturę gleby, trawnika. Jeśli powstają koleiny po bokach, gdy przeprowadzimy walec, oznacz to, że ciężar walca jest zbyt duży lub gleba jest jeszcze zbyt mocno nawodniona. Należy wówczas wstrzymać się z zabiegiem lub też, jeśli istnieje taka możliwość zmniejszyć ciężar walca (w niektórych wagę reguluje się poprzez napełnienie go wodą lub piaskiem). Warto, jeśli starczy nam sił i czasu, wałowanie przeprowadzić w dwóch kierunkach – na krzyż, tak aby kierunki te były do siebie pod kątem 90 stopni.


Kiedy warto przeprowadzić wałowanie?


Wałowanie niezbędne jest podczas zakładania nowego trawnika poprzez jego zasiew. Nasiona trawy, wysiane na przygotowaną wcześniej ziemię, są luźno osadzone i podatne na porwanie ich przez wiatr. Przygniecenie ich w strukturę gleby zapobiega takiemu skutkowi oraz pozwala na szybie ukorzenienie – czerpanie niezbędnej wilgoci i minerałów. Podczas tych czynności zwróćmy uwagę, aby powierzchnia walca nie była mokra. Taki stan powoduje przylepianie się nasion i luźnej ziemi, powodując nieefektywność zamierzonych przez nas wcześniej prac. Dla nowo zakładanych trawników, przygotowanych jako darń w rolce, (po wcześniejszym podlaniu) również warto walcować takie podłoże. Pozwoli to na usunięcie pustych przestrzeni pod darnią, a sama trawa będzie miała lepsze warunki do adaptacji i pewnego zakorzenienia się.
Wałowanie istniejącego już trawnika. Postępowanie takie zalecane jest do przeprowadzenia w miarę potrzeby. Nie ma tutaj ścisłych terminów. Wykonuje się go w przypadku potrzeby, na przykład wyrównania, gdy nierówności powodują problemy w koszeniu trawy, małe górki lub doliny są nieestetyczne, trawa ma problemy w  swobodnym rozroście. Często na skutek zimowych przymrozków, bardziej nawodnione obszary gleby, mają tendencje do „wybrzuszania” się. Powodowane to jest wzrostem objętości wody zawartej w darni, a tym samy zwiększeniem kubatury tej struktury.
Wałowanie trawników. Nornice - drążone korytarze pod powierzchnią trawnika.
 – Wałowanie w przypadku, gdy pod nasza darnią żyją i tworzą korytarze nie zawsze pożądane ssaki – np. nornice, krety. Procedura tak nie dość, że pozwoli wyrównać teren, to jeszcze uprzykrzy tym zwierzętom swobodne przemieszczanie się na naszej działce.
W przypadku wykonywania wałowania zwrócić należy również uwagę na specyfikę naszego gruntu. Dla gruntów gliniastych, iłowatych (zbita gleba) nasze zabiegi, mające na celu poprawę stanu naszego trawnika, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Taka ciężka i jałowa gleba, po zagęszczeniu jej wałowaniem, stanie się jeszcze bardziej zbita i nieprzyjazna dla swobodnego wzrostu trawy.
 
Kretowiska na założonym trawniku. Wałowanie trawników.Równa i estetyczna darń prócz atrakcyjnego wyglądu estetycznego, pozwoli również na oszczędzenie nam problemów, jakie może wywołać uszkodzenie sprzętu podczas koszenia trawy. Uderzenie noża kosiarki elektrycznej, spalinowej, czy też traktorka samobieżnego może nie tylko spowodować stępienie, uszkodzenie noża, ale również uszkodzenie całego silnika w skutek odkształcenia wału przenoszącego napę na nóż tnący. Naprawa często okazuje się niemożliwa bądź nieopłacalna.

 

Dodaj komentarz