Usługi koszenia trawników

W jaki sposób zadbać o trawnik przed zimą.

W jaki sposób możeny zadbać o trawnik przed zimą i czy warto to zrobić?

Przed nadejściem zimy, możemy trochę „pomóc” naszemu trawnikowi wykonując nieskomplikowane czynności, które nie zabiorą nam zbyt dużo czasu.

Gatunek traw sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, wysiewany w naszych warunkach klimatycznych, bardzo dobrze sobie radzi nawet z najbardziej srogą zimą.

Nie ma potrzeby specjalnego nawożenia, jeśli nasza trawnik ma już kilka lat i nie zauważyliśmy problemów wiosną – trawa jest soczyście zielona,  rośnie równomiernie na całej powierzchni. Kroki jakie trzeba podjąć aby odpowiednio przygotować trawnik przed zimą.Nie mniej, trzeba nawozić trawniki, które są dopiero co założone lub położone na jałowej i trudnej glebie. Jesienne nawozy stosuje się najpóźniej w okresie sierpnia i września. Przed zimą nawóz taki potrafi wzmocnić system korzeniowy co pozwoli na prawidłowy wzrost trawy w porze wiosennej.

Zaleca się stosowanie nawozów z niewielka ilością azotu, a dużą zawartością potasu oraz fosforu. Nie należy stosować nawozów przeznaczonych na zasilanie wiosenne, maja one na celu pobudzenie wzrostu, rozbudzają rośliny – może to być zgubne dla naszego trawnika, który wyciszony zacznie się ożywiać, a mróz, deszcz i śnieg spowodują jego degradację.
śnieg na trawie, pielegnacja trawy przed zimą, konieczność koszenia
Koszenie trawników najlepiej zakończyć jak najpóźniej. Jeśli tylko pogoda pozwala, to zaczekajmy do nadejścia pierwszych przymrozków i tuż przed nimi wykonajmy ostatnie przycięcie trawy na wysokość około 3 cm. Pozostawienie wyższej trawy niż wspomniana długość, przynosi niechciane efekty – może doprowadzić do pleśni śniegowej – proces ten zachodzi podczas gnicia roślin w warunkach beztlenowych (brak dostępu powietrza spowodowany warstwą śniegu, lodu). Aby zapobiec takiemu zjawisku warto w okresie późnojesiennym przeprowadzić wertykulację, usunąć obumarłe części trawy i roślin oraz liście z drzew i krzewów, poprzez grabienie. Pozostawienie dłuższej trawy, również mocno komplikuje i utrudnia pierwsze koszenie w okresie wiosennym – zmierzwiona, splątana, długa trawa skutecznie obciąża kosiarkę, doprowadzając często do jej zatrzymania – taki proces prowadzi do szybszego zużywania podzespołów narzędzia.
zbyt_wysoka_trawa_zaniedbany_trawnik_przed_zima
Już w trakcie panującej zimy, opadów śniegu, niskich temperatur zwracajmy uwagę na nasz „zielony dywan” – nie powodujmy sytuacji w których możemy go uszkodzić. Nie należy wjeżdżać pojazdami mechanicznymi na trawnik – nawet, gdy wydaje nam się ze ziemia jest zmrożona, możemy spowodować nieodwracalne szkody – dewastacja systemu korzeniowego trawnika, spowodowanie kolein z którymi trudno sobie później poradzić.
Z pewnością stanowczo odradzamy budowanie lodowiska, bezpośrednio na naszym trawniku – możecie być pewni Państwo, że na wiosnę w takim miejscu zobaczycie klepisko, a trawa będzie miała ciężko nawet przez kilka miesięcy ukorzenić się w tym obszarze.


Reasumując:

  •  trzeba przed zimą koniecznie, jak najpóźniej skosić trawnik na wysokość około 3 cm i staranie go wygrabić,

  • opcjonalnie nawieźć go odpowiednim nawozem.

Istotnym elementem pracy nad naszym trawnikiem są narzędzia, jakich używamy do jego pielęgnacji. Wszystkie wykonane ze stali (nawet te malowane) warto  dokładanie wyczyścić i pokryć cienka warstwą środków na bazie olejów, smarów. Można zrobić to pędzlem, szmatką nasączoną w jakimś gęstym oleju czy też użyć smarów w sprayu. Zapobiegnie to ich korodowaniu, przedłuży ich żywotność i z pewnością poprawi ich estetykę.

kosiarka -przygotowanie przed zimą porady
Kosiarki:

  • należy koniecznie! usunąć wszelkie pozostałości trawy – ma ona bardzo mocne właściwości doprowadzania do szybkiej korozji stali – nawet tej zabezpieczonej.

  • oczyścić z wszelkich bród zarówno organicznych – fragmenty ziemi, błota jak i ewentualnych wycieków z silnika,

  • usunąć, przepracowany w trakcie całego sezonu, olej w przypadku kosiarek o napędzie spalinowym,

  • usunąć paliwo ze zbiorników kosiarek spalinowych,

  • wyciągnąć akumulator, naładować go i odstawić do ciepłego pomieszczenia (ładowanie warto powtórzyć po około 3 miesiącach) w przypadku kosiarek i traktorków, które takowy posiadają.

Powyższe czynności, pomogą nam bezproblemowo podjąć prace w ogrodzie, gdy tylko nadejdzie wiosna, a zieleń naszego zdrowego trawnika będzie cieszyć oczy.

 

Dodaj komentarz