Usługi koszenia trawników

Mac allister MHTP24 – Spalinowe nożyce do żywopłotów.

Spalinowe (napęd silnikiem dwusuwowym) nożyce do żywopłotów Mac allister model MHTP24.

Sprzęt produkowany jest w Chinach. Marka jest znana w Polsce od lat – głównie dostępna w marketach budowlanych. Nie podejmujemy się oceny jakości tego urządzenia.

Przygotowanie do pracy. Przed przystąpieniem do użytkowania warto przesmarować pracujące ostrza narzędzia (czyste bez zabrudzeń) – świetnie do tego nadaje się np. smar w sprayu do łańcuchów rowerowych lub lekkiej gęstości olej maszynowy.

Filtr powietrza – w tym wypadku niewielki wycinek gąbki należy wyczyścić (delikatna kąpiel w ciepłej wodzie z lekkim detergentem – może być płyn do mycia naczyń), po wyschnięciu nanieść trochę oleju samochodowego np. 10W40 (wyłapuje mikroskopijne zanieczyszczenia). Zbiornik paliwa napełniamy ze względu na rodzaj silnika spalinowego (dwusuwowy) mieszanką paliwowo-olejową w stosunku 40 jednostek benzyny 95 oktanowej do 1 jednostki oleju przeznaczonego do sporządzania takich mieszanek. Przed wlaniem mieszanki do zbiornika należy dobrze ją wymieszać potrząsając opakowaniem w którym ją przyrządziliśmy. Gdy mieszanka wypełni już zbiorniczek paliwa (nie zaleca się uzupełnianie go „pod korek”, pozostaw co najmniej 5 mm wolnej przestrzeni) korzystamy z elastycznego „bąbla”, który pozwoli na przetłoczenie mieszanki bezpośrednio do gaźnika nożyc.

Przycisk napełniania gaźnika w nożycach spalinowych do żywopłotów.Trzykrotne naciśnięcie powinno pozwolić na wystarczającą dostarczenie ilości niezbędnej do uruchomienia silnika.

 

Manetka ustawiania ssania w nożycach spalinowych do pielegnacji żywopłotów.Ustawiamy manetkę ssania na pozycję pełnego ssania i z wyłącznikiem zapłonu (pozycja „0”) trzykrotnie pociągamy za linką startera celem zapełnienia komory spalania wzbogaconą mieszanką paliwowo-powietrzną.

W następnym kroku przełączamy wyłącznik zapłonu na pozycję „1” i energicznie pociągamy za linkę startera. Nożyce powinny się uruchomić po tej procedurze. Jeśli to nie nastąpi powtarzamy opisaną czynność maksymalnie jeszcze raz. Przy trzeciej próbie nie należy już powtarzać kroku w którym przy wyłączonym zapłonie napełnialiśmy komorę spalania silnika. Mogłoby to spowodować zalanie świecy.

Pozycja połowy ssania w ustawieniach nożyc spalinowych.Po krótkiej pracy na pełnym ssaniu, możemy ustawić przełącznik na drugą pozycję – częściowego ssania. A w późniejszym okresie na symbol biegnącego człowieka – pozycja pracy nożyc po rozgrzaniu silnika do pełnej wartości.

Tak przygotowanym urządzeniem możemy już w pełni pracować. Naszą pracę ułatwia możliwość regulacji tylnej części uchwytu. Możemy go swobodnie obracać z przeskokiem o 90o w obydwu kierunkach.

Zobacz test i prezentację możliwości nożyc do pielegnacji żywopłotów.

W trakcie pracy niezbędne będą słuchawki ochronne – urządzenie dość głośno pracuje (głośność porównywalna z typową pilarką łańcuchową do cięcie drewna), oraz osłona oczu, a najlepiej całej twarzy – niewielkie fragmenty ciętych krzewów mogą uszkodzić oko lub twarz.

Podczas pracy nożyce powinny znajdować się pod kątem około 5-10o do powierzchni płaszczyzny ciętych krzewów. W trakcie i po zakończonej pracy warto wizualnie skontrolować nożyce – wszelkie nieprawidłowości (np. poluzowane śruby, mocowania) należy usunąć na bieżąco.

Nasze spostrzeżenia po testach tego konkretnego modelu nożyc spalinowych do żywopłotów, krzewów, krzaków:

Plusy:

  • nożyce świetnie sobie radzą nawet z bardzo grubymi przekrojami,
  • są bardzo wydajne w porównaniu z typowymi nożycami do cięcia krzewów o napędzie elektrycznym (w krótkim czasie można ściąć dużą powierzchnię)
  • funkcjonalność – nie musimy się przejmować dostępnością energii elektrycznej czy też uważać aby nie przeciąć kabla zasilającego,
  • dobre wytłumienie, amortyzacja – zbytnio nie odczuwa się skutków wibracji urządzenia podczas pracy.

Minusy:

  • ciężar – w krótkim czasie waga nożyc daje się odczuć, zwłaszcza, gdy musimy pracować powyżej linii barków, wówczas nieprzerwana praca dłuższa niż 5 min staje się wręcz niemożliwa.
  • zbiornik paliwa – w naszym modelu nożyc, paliwo obficie wydostawało się przez technologiczny otwór w korku wlewu, powodując zachlapanie odzieży i obuwia. Używanie nożyc w pozycji poziomej (pielęgnacja bocznych stron tui), stawała się przez to wręcz niemożliwa,
  • hałas – niby nieodzowny w urządzeniach o napędzie spalinowym, jednak daje się we znaki podczas użytkowania nożyc,
  • zadymienie – spalanie sporządzonej mieszanka wg. wskazówek instrukcji obsługi (40:1), powoduje dość mocne dymienie w trakcie pracy.

Podstawowe parametry techniczne: Waga 5.54 kg Marka Mac allister Maksymalna średnica cięcia 20 mm Maksymalna długość cięcia 550 mm Obszary zastosowania wyrównywanie żywopłotu, skracanie krzewów i iglaków Prędkość obrotowa max 10000 obr./min Rodzaj ostrza dwustronne Moc silnika 0,85 kW Pojemność zbiornika paliwa 0,36 l Proporcje mieszanki paliwo/olej 40:1 Emisja hałasu 108 dB(A) Pojemność skokowa 24,5 cm3

Dodaj komentarz